Záhady zdraví

Magazín ŽENY.  Vše o zdraví a léčení.

Rodinné konstelace

Co jsou rodinné konstelace

Oblíbenost: 4.1
13.11.2008 |  kategorie:  

Rodinné konstelace jsou stále populárnější. O co vlastně jde? celý článek

Autor: Vít Kuntoš zdroj: wikipedia.cz | diskuze (0)

Detail článku

Sdílet na Facebooku

Co jsou rodinné konstelace

Oblíbenost: 4.1

Rodinné (systemické) konstelace jsou poradenská nebo terapeutická metoda, s jejíž pomocí lze hlouběji poznat souvislosti a vztahy mezi členy jakéhokoliv systému tvořeného vzájemě se ovlivňujícími členy – například našeho původního rodinného systému, jehož členy jsou naši sourozenci, naši rodiče a jejich sourozenci, prarodiče a jejich sourozenci a někdy i starší generace. Další systémy „vhodné“ pro konstelace jsou systém partnerského vztahu - do tohoto patří nejen partner nebo partnerka a děti, ale i dřívější „důležití“ partneři, pracovní systémy (kolektiv lidí v zaměstnání), organizační systémy (podnikové konstelace) atd. Přitom není důležité, zdali se jedná o již mrtvé členy takového systému, nebo o ty, kteří jsou ještě naživu.

Za „otce“ rodinných konstelací platí Bert Hellinger, ročník 1925, který tuto metodu vyvinul v osmdesátých a devadesátých letech. Hellingerův přístup se částečně opírá o psychodrama, vyvinuté Jakobem Moreno, o rodinné rekonstrukce a skulptury Virginie Satirové a hypnoterapii Miltone Ericksona.

Technika konstelací spočívá v podstatě v sestavení jakéhosi „modelu“ rodiny, vztahu nebo jiného systému ze „zástupců“, které většinou představují jiní účastníci semináře. V případě rodinné konstelace vybere klient zástupce za své rodiče, sourozence, babičku a dědečka a mnohdy i vzdálenější příbuzné. Zároveň jsou důležití i ti rodinní příslušníci, kteří jsou ze systému vyloučení, nebo se na ně zapomnělo. Mohou to být například krátce po narození zemřelé děti, nežádoucí členové systému, zločinci nebo členové s tragickým osudem. Dále si klient zvolí zástupce, který představuje jeho samého. Vybrané zástupce postaví do vzájemné pozice tak, jak to odpovídá jeho vnitřnímu obrazu dotyčného systému. Toto musí dělat soustředěně a bez předem promyšleného plánu.

Od okamžiku, kdy zástupci přijdou do určené pozice, se u nich začínají projevovat charakteristické pocitové reakce. Tyto reakce jsou překvapivě shodné s životními pocity těch, které představují. Při tom je jedno, jsou tito rodinní příslušníci ještě na živu, či jsou již desetiletí mrtví. Tento jev je mnohokrát verifikovaný a doposud vědecky nevysvětlitelný. Pozorováním reakcí a dotazováním se zástupců dostáváme řadu informací o systému a o procesech, které v systému pod povrchem probíhají. Zároveň se ukazuje, zdali a kdo v systému chybí a kdo v systému převzal jakou roli. Přeskupováním systému, hledáním “správného“ místa pro jednotlivé členy a doplněním systému o další vyloučené anebo zapomenuté členy začíná proces, jehož hojivý účinek pociťuje nejen klient, nýbrž později celý jeho systém. Pro ostatní účastníky semináře je jejich “práce“ v rolích zástupců, ale i sama účast na semináři, neobyčejně intenzívní a přináší vždy hluboké prožitky a překvapivé náhledy do jejich vlastního života.

Konstelace lze dělat také jako individuální poradenství, zde pracujeme se značkami pro jednotlivé členy systému, které klient pokládá na podlahu.


Různé typy konstelací

V současné době konstelace pronikají i do dalších oblastí společenského dění a proto můžeme systemické konstelace dělit na:

  • Rodinné konstelace
  • Partnerské konstelace
  • Experimentální formy (šamanské konstelace, konstelace problému, voice dialogue – konstelace vnitřních hlasů, konstelace zdravotních symptomů, konstelace vnitřního dítěte, vnitřního přesvědčení atd.)
  • Podnikové a organizační konstelace
  • Politické konstelace
  • Konstelace pro muže a pro ženy

 
`

Přiložené obrázky

 
 
 

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

 

Ohodnoťte článek: 4.1
(více je lépe)

O tomto článku se zatím nediskutuje. Diskuse je přístupná pouze registrovaným uživatelům.

rozšířené vyhledávání
MagazínŽENY.cz

Reklama

Doporučujeme

Podnikání a bydlení.

Reklama

Veškeré nabízené služby jsou pozastaveny

Omlouváme se, ale z důvodu nemoci jsou veškeré nabízené služby jsou pozastaveny.

Zobrazit detaily